Rozhodcovia z Arsenalu sa zúčastnili Majstrovstiev Európy v Srbsku

Alexander Szabó, Stanislav Grubiak, Hajtman Ákos a Csilla Drenková sa zúčastnili opäť kontinentálnych majstrovstiev v dynamickej streľbe (IPSC). Szabó, Grubiak, Hajtman ako medzinárodný rozhodcovia (IROA) a Drenková ako národný rozhodca (NROI) majú za sebou už niekoľko kontinentálnych a svetových šampionátov. Tentoraz to bolo v Srbsku v dňoch 2. – 14. septembra. Okrem našich rozhodcov sa zúčastnili tejto veľkolepej súťaži aj reprezentanti Slovenska.

Naši „Arsenalisti“ to nemali ľahké, keďže ako strelci si museli tieto preteky streliť v predpretekoch, ktoré trvali 4 dni a potom následne 5 dní pracovali ako rozhodcovia. Pretekov sa zúčastnilo dokopy 1200 strelcov z celej Európy. Strieľalo sa v divíziách open, standard, production, production optics, production optics light, classic a revolver. Nie len v individuálnych disciplínach, ale aj v tímových.

V predpretekoch skočil Alexander „Rýchlik Alex“ celkovo v divízii Open na 8. mieste a medzi seniormi (nad 50 rokov) na skvelom 2. mieste. Ako strelec v predpretekoch sa zúčastnila aj Zuzana Botková zo Štúrova, ktorá tiež reprezentuje rimavskosobotský klub Arsenal SC. Celkovo si reprezentanti Slovenska domov priviezli 3 zlaté, 2 strieborné, jednu bronzovú medailu a ešte niekoľko umiestnení v Top 10.

Boli to krásne, ale ťažké preteky, hlavne pre RO (rozhodcov), ktorí vstávali už o pol piatej ráno a od siedmej už strieľali. Alexander Szabó bol dokonca vybratý na gun check (kontrola zbraní), čo robí len veľmi málo skúsených RO (cca. 8 na týchto EHC). Je to veľmi zodpovedná práca, ktorá sa prideľuje len skúseným rozhodcom (preberanie zbraní do pretekov, bezpečnosť zbraní, príslušnosť do divízií, odhaliť určité pokusy o získanie výhod pri úpravách zbraní).

Rimavskosobotskí reprezentanti boli ubytovaní na brehu Dunaja v krásnom prostredí promenády. Počasie vyšlo na jednotku. Takýto pretek nie je len o streľbe a výsledkoch, ale aj o tom stretnúť priateľov z celého sveta, vymeniť si navzájom skúsenosti a užiť si atmosféru pretekov.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Tibor Figei