Rim. Sobota: Klub Arsenal SC si vystrieľal popredné priečky na medzinárodných majstrovstvách

Začiatok septembra patril jednému z najväčších medzinárodných  pretekov vo V4 pod názvom Polish Open 2020 – Majstrovstvá Poľska. Zúčastnilo sa ho 200 strelcov zo strednej Európy. Ich dejiskom bolo mesto Lodz. Strelci si museli poradiť s 18 stagami (parkúrmi) a museli vystreliť minimálne 360 rán behom dvoch dní.

Úspešní v Poľsku

Strelecký klub Arsenal SC Rimavskú Sobotu a Slovensko reprezentoval už tradične Alexander „Rýchlik“ Szabó, ktorý zastával aj funkciu Range Mastra – hlavného rozhodcu. „Alex sa tu stretol so svojimi starými rivalmi, ktorí mu nedarovali nič zadarmo,“ povedal pre Rimava.sk Tibor Figei z klubu Arsenal SC. Ako ďalej dodal, napriek tomu sa na konci pretekov radoval znova z víťazstva rimavskosobotský rýchlik Alex, ktorý si vybojoval v nabitej konkurencii v kráľovskej divízii OPEN 3. miesto celkovo, medzi seniormi (nad 50 r.) prvé miesto a zároveň už 28 prezidentskú medailu. „V tomto sa teda v celoslovenskom meradle radí medzi najlepších,“ tvrdí Figei.

Prezidentská medaila sa dá získať len víťazstvom na najväčších medzinárodných pretekoch. Po majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy patrí práve ona medzi najprestížnejšie ocenenia. „Pre Alexa to bola už tretia počas tejto streleckej sezóny, ktorá je poznačená pandémiou. Týmto výsledkom potvrdil, že stále patrí medzi najlepších vo svojej vekovej kategórii medzi seniormi,“ poznamenal Tibor Figei.

Po tomto zápolení nasledovali pre Szabóa najväčšie preteky tohto roka v Európe 1st Beretta Polish Extreme Open 2020. Konali sa vo Wiechliciach. Preteky boli postavené na 24 stagov (parkúrov) a 500 rán. Zišlo sa tu 28 národov. Okrem neho reprezentoval Arsenal SC aj Stanislav Grubiak, jeden zo zakladateľov klubu. Súťaž charakterizovali náročné strelecké situácie, silná konkurencia, streľba na veľké vzdialenosti, na každom stagi jedna alebo dve kývačky. Napriek tomu sa naši športoví strelci nestratili.

„Alex si vybojoval krásne 2. miesto v kategórii nad 50 rokov a Stanislav Grubiak si vybojoval 14. miesto v najobsadenejšej divízii standard. Okrem dobrých výsledkov sa môžu títo dvaja strelci pochváliť aj tým, že pracovali na ‚gun checku‘ dva dni,“ povedal Figei s tým, že je to jedna z najzodpovednejších funkcií na pretekoch, ktorá sa dáva len najskúsenejším rozhodcom. Tí musia poznať dokonale všetky pravidlá typov zbraní, zaradenia do divízií a odhaliť pokusy strelcov o zvýhodnenie svojich zbraní.

Prvenstvá získali aj na Slovensku

Minulý víkend sa niesol v réžii mladších pretekárov z rimavskosobotského klubu Arsenal SC, ktorí sa zúčastnili 3. kola Oblastnej Spišskej Ligy IPSC 2020, kde sa organizovali pištoľové a brokovnicové preteky. Zúčastnili sa ich Tibor Figei, Peter Utrata, Rudo Utrata, Miroslav Oravec a Tibor Hajči. Pištoľové preteky boli postavené na 6 stagov (parkúrov) a 100 rán. Brokovnicové preteky pozostávali zo 4 stagov a 40 rán. Zúčastnilo sa ich zhruba 60 športových strelcov.

„V pištoli sa najviac darilo Tiborovi Hajčimu, ktorý si vybojoval v divízii Producktion 1. miesto. Nesklamal ani Peter Utrata, ktorý obsadil v tej istej divízii 5. miesto. V divízii Standard obsadil pekné 3. miesto Miroslav Oravec,“ informoval Tibor Figei.

Na brokovej súťaži sa najviac darilo Tiborovi Figeimu, ktorý obsadil v divízii Standard manual – pumpa 2. miesto a hneď za ním skončil jeho tímový kolega Peter Utrata. 4. miesto sa tentoraz ušlo Rudovi Utratovi, taktiež z klubu Arsenal SC.

Preteky podľa Figeiho poznačilo zlé počasie, hlavne brokovnicovú časť, ktoré zapríčinilo aj to, že strelci dosahovali pomalšie časy, keďže sa kládol väčší dôraz na bezpečnosť. „Napriek tomu, to však bol veľmi vydarený začiatok septembra pre Arsenalistov, ktorí sa plánujú zúčastniť ešte niekoľkých pretekov do konca tejto sezóny,“ zhodnotil Tibor Figei.

 

Zdroj: Rimava.sk, Tibor Figei